Jakie ćwiczenia są najlepsze dla osób po 50-tce?

 

Często zadajecie mi pytanie, jaką aktywność fizyczną możecie podjąć, bo jesteście już po 50-tce i nie za bardzo wiecie, jakie formy ćwiczeń są dla Was dobre, a jakie niestety już musicie sobie odpuścić – dla własnego bezpieczeństwa. Pytanie jest bardzo dobre! Musisz pamiętać, że Twój organizm po 50 roku życia, nie jest już tak sprawny, jak to było kilka-kilkanaście lat wcześniej. Niestety! Wszyscy codziennie jesteśmy starsi i nasza sprawność i cechy motoryczne tj. wytrzymałość, gibkość, siła, szybkość, także ulega pogorszeniu i osłabieniu.

To nie znaczy, że po 50-tce masz teraz już nic nie robić, tylko siedzieć w fotelu i narzekać, że tu Cię boli, tu Cię strzyka. Powiem więcej! 50 lat to idealny moment, aby pozwolić sobie na chwilę refleksji – zastanowić się czy to przypadkiem nie czas, aby zrobić coś dobrego dla siebie i swojego ciała. Jeśli nie miałeś/aś jeszcze okazji tego zrobić, bardzo Cię do tego zachęcam! Zostań aktywną super babką lub sprawnym dżentelmenem z wąsem 🙂

Pamiętaj, bardzo wiele zależy od Ciebie i Twojego nastawienia. To jak będzie wyglądać Twoja kondycja na emeryturze, czy dasz radę pomóc dzieciom w opiece nad wnukami, a także to jak będzie wyglądać Twoja starość! Wszystko jest w Twoich rękach 🙂

Rozpoczął się wrzesień… to moment w którym wiele placówek wychodzi z inicjatywą różnych aktywności sportowo-rekreacyjnych.
Do Ciebie należy decyzja, z których zajęć skorzystasz i w jakiej częstotliwości 🙂

 

5 najlepszych pomysłów jak aktywnie spędzić dzień!

 

Poniżej przedstawiam 5 pomysłów na podjęcie bezpiecznej aktywności fizycznej dla wszystkich osób po 50 roku życia.

 1. Gimnastyka dla seniorów na sali/na powietrzu – ta forma aktywności fizycznej jest chyba najbardziej popularną i wybieraną wśród osób 50+. Zestawy ćwiczeń są dopasowane do tej grupy wiekowej, dlatego możesz ćwiczyć bez obaw o swoje stawy i mięśnie.
 2. Zumba gold/taniec – coraz bardziej zyskuje uznanie wśród seniorów. Zumba to połączenie tańca i aerobiku. Obie te formy wzmacniają mięśnie, uwalniają endorfiny, są też dobrym treningiem układu sercowo-naczyniowego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o korzyściach płynących z tańca zobacz tutaj.
 3. Nordic walking/marsze – czyli tzw. marsze z kijami. Od kilku lat stały się bardzo modne. A warto także zaznaczyć, że są bardzo zdrowe. Podczas marszu z kijami uaktywniasz nawet 90% mięśni w całym ciele, zwiększasz pobór tlenu oraz polepszasz krążenie krwi. Jeśli nie masz kijów, nic nie szkodzi! Możesz odbyć taki marsz bez nich 🙂 też będzie zdrowo!
 4. Aqua aerobic – czyli gimnastyka w wodzie. Forma ciekawa, choć nie dla każdego, z uwagi, na to, że niektórzy boją się wody, albo mają uczulenie na chlor, który znajduje się w basenach. Warto jednak wspomnieć o walorach tej aktywności: niweluje ryzyko upadków, poprawia balans, wzmacnia mięśnie, nie obciąża stawów.
 5. Jazda na rowerze/jazda na rowerze stacjonarnym – jedna z ulubionych aktywności wśród wszystkich Polaków. Rower jest łatwy w obsłudze i tani w eksploatacji. Największą zaletą jaką odniesiemy z regularnej jazdy na rowerze to poprawa kondycji i stanu naszego zdrowia. Warto zwrócić uwagę, że jazda na rowerze jest bezpieczna dla stawów kolanowych i szczególnie osoby z nadwagą, powinny spróbować tej aktywności.
  *Ciekawą alternatywą są rowery elektryczne. Pozwolą one na dłuższe wyprawy dzięki systemowi wspomagania pedałowania, a duże wzniesienia także nie będą już wyzwaniem. Twoje wycieczki rowerowe z pewnością staną się jeszcze większą przyjemnością. Wystarczy, że wsiądziesz na rower i zaczniesz pedałować, a silnik wbudowany w rower wspomoże Cię w jeździe. Miejscem w którym możesz wypożyczyć taki rower jest wypożyczalnia Onlyebikes . Powołując się na hasło „Dagmara”, otrzymasz 10% zniżki na przejażdżkę takim cudem! 🙂 Ich siedziba mieści się przy ulicy Modlińskiej 287 na Białołęce. 

Zastanawiasz się gdzie możesz skorzystać z takich aktywności?

 

Już podpowiadam! Większość tych czynności jesteś w stanie wykonać sam/a 🙂 Potrzebujesz do tego motywacji, być może towarzystwa, a przede wszystkim przyborów czyli m.in. maty, muzyki, kijów do nordic walking, bądź roweru.

Natomiast jeśli, nie chcesz ćwiczyć sam/a, nie posiadasz sprzętu, albo potrzebujesz pomocy przy wykonywaniu którejś z tych czynności, to są takie miejsca, które organizują tego typu zajęcia. I serdecznie Cię zachęcam do skorzystania z ofert tych placówek!
Należą do nich:

 • Osiedlowe Kluby Seniora
 • Ośrodki Sportu i Rekreacji
 • UTW (Uniwersytet Trzeciego Wieku)
 • Ośrodki Kultury
 • Domy Seniora
 • Sanatoria

NOWY GRAFIK!

 

Jak już wspomniałam, we wrześniu wiele dzielnic uruchamia zajęcia ruchowe dla osób 50+. Ja także będę współpracować ośrodkami sportu oraz domami kultury, które oferują gimnastykę oraz zajęcia taneczne w wielu miejscach w Warszawie. Zajęcia będę prowadzić na Targówku (Bródno, Zacisze), Żoliborzu, Śródmieściu, Bielanach. Serdecznie Cię zapraszam do sprawdzenia mojego grafiku oraz odwiedzenia placówek, w których będę mieć ćwiczenia. Chętnie Cię poznam i poćwiczę razem z Tobą! 🙂

Uwaga!

 

Mam jeszcze jedną propozycję. Zajęcia indywidualne. Gdybyś chciał/a odbyć trening tylko ze mną u siebie w domu, na powietrzu, lub gdzieś na mieście to śmiało zapraszam do kontaktu! Podczas takich zajęć, ćwiczenia dopasowane są do Twoich możliwości i umiejętności 🙂 Możemy umówić się także na marsz z kijami, po Twoim ulubionym parku lub lesie. Wszystko zależy od Ciebie jaką aktywność preferujesz. Jeśli lubisz ćwiczyć z koleżanką/kolegą, możemy zorganizować zajęcia w takiej mini-grupie.

Napisz do mnie wiadomość, a z przyjemnością się z Tobą spotkam i poćwiczymy razem!

 

Bądźcie zdrowi! I dbajcie o swoje ciało i kondycję! 🙂

 

Wasza D.